Wizja i misja Szkoły Podstawowej w Bogdance

Wychowanie jest uczeniem szczególnego rodzaju - uczeniem postaw, rozwijaniem wrażliwości, odkrywaniem swoich zdolności, możliwości, mocnych stron oraz budowaniem na nich własnej tożsamości i siły.

Jest też uczeniem konstruktywnego radzenia sobie z własnymi brakami, trudnościami i negatywnymi emocjami.

Jest wiec budowaniem człowieczeństwa.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bogdance w szczególny sposób zwracają uwagę na następujące elementy wychowania i kształcenia:

WIZJA SZKOŁY

Uczeń jest najważniejszy. Nasza szkoła jest otwarta na potrzeby ucznia, dba o jego wszechstronny rozwój. Wizją naszej szkoły jest wychowanie człowieka kulturalnego, odpowiedzialnego, aktywnego, twórczego, wrażliwego, otwartego na potrzeby drugiego człowieka, mającego poczucie więzi ze swoim miastem, regionem, ze swoją Ojczyzną, człowieka prawego i tolerancyjnego.

MISJA SZKOŁY

Dzisiejszy świat jest mozaiką kultur tradycji i obyczajów. Aby uczniowie lepiej go poznali, nauczyciel staje się odkrywcą i zaprasza swoich uczniów do poznawania tego świata. Kształcimy ku przyszłości, jesteśmy szkołą dla wszystkich uczniów, którzy pragną w życiu osiągnąć sukces. Podstawowym podmiotem działań naszej szkoły jest uczeń i jego dalsza droga życiowa w europejskiej rzeczywistości. Nasza szkoła jest miejscem, gdzie dzieci przychodzą z radością, bowiem jest przyjazna dzieciom i rodzicom. Dzięki stosowaniu nowoczesnych metod i technik nauczania pomagamy każdemu dziecku rozwijać się na miarę jego możliwości i wspieramy go w drodze do  sukcesu.

KSZTAŁCENIE UCZNIÓW

• Szkoła Podstawowa w Bogdance zapewnia bezpieczne i odpowiedzialne poruszanie się uczniów w świecie nauki i kultury. Zapewniamy to poprzez pełną realizację podstawy programowej,  odpowiednio wysoki poziom kształcenia, uwzględniający potrzeby i możliwości uczniów, pomoc psychologiczno- pedagogiczną a także poprzez systematyczną i wnikliwą analizę zewnętrznych testów przedmiotowych.

WYRÓNYWANIE SZANS EDUKACYJNYCH

• Wyrównujemy szanse edukacyjne młodzieży z terenów wiejskich poprzez odpowiednie przygotowanie do dalszej nauki. Pozytywnie motywujemy ucznia do przyswajania wiedzy i umiejętności, uczymy jak uczyć się w myśl zasady „i Ty też możesz osiągnąć sukces, niezależnie od tego skąd pochodzisz”. Dzięki temu nasi uczniowie pozbywają się stereotypowych kompleksów związanych z miejscem zamieszkania. Wyrównujemy szanse edukacyjne uczniów świadcząc pomoc psychologiczno - pedagogiczną w postaci zajęć: logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacyjnych, wyrównawczych i rozwijających uzdolnienia, oraz realizację indywidualnych zaleceń poradni.

BEZPIECZEŃSTWO przede wszystkim

• Nauczyciele zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo w szkole, poza nią i podczas drogi z domu do szkoły, a także na wszelkiego rodzaju wycieczkach.  Szybko i zdecydowanie reagujemy na wszelkie przejawy agresji i wspomagamy tym samym rodziców w procesie wychowawczym .

TOLERANCJA

• Szkoła Podstawowa w Bogdance  uczy dzieci tolerancji, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności klasowych,w myśl hasła, iż „tolerancja to dążenie do zrozumienia innych”. Dzieci, odkąd tylko przychodzą do szkoły  wychowywane są w duchu poszanowania odmienności i niepełnosprawności innych osób.

CIEKAWOŚĆ POZNAWCZA

• Rozbudzamy ciekawość poznawczą uczniów poprzez bogatą ofertę edukacyjną, skierowaną na ucznia w postaci: zajęć lekcyjnych, zajęć wyrównawczych, zajęć dla uczniów uzdolnionych,  umożliwienie korzystania z technologii informatycznych, kół zainteresowań, zielonych szkół, biwaków, wycieczek krajoznawczo - turystycznych, spektakli teatralnych, audycji muzycznych, seansów kinowych i innych.
  • W celu podniesienia sprawności fizycznej naszych uczniów i profilaktyki prozdrowotnej propagujemy zdrowy i aktywny styl życia przez: przeprowadzanie zajęć wychowania fizycznego,  gimnastykę korekcyjną, wizyty dzieci z  kl. 0-III w sali zajęć ruchowych, uczestnictwo uczniów w zawodach sportowych, igrzyskach młodzieżowych oraz rajdach pieszych, marszobiegach, podchodach wykorzystując naturalne walory Zespołu Przyrodniczo- Krajobrazowego Rochna. Uczestniczymy w akcjach i ogólnopolskich programach promujących zdrowie, zdrowy styl życia i odżywiania się.  Uczniowie mają możliwość prezentowania swoich umiejętności na forum szkoły, gminy i społeczności lokalnej.

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

• Wspomagamy rodziców w procesie edukacyjnym i wychowawczym, wzbudzamy ich zaufanie poprzez swoją fachowość i zaangażowanie. Staramy się możliwie wcześnie rozpoznać deficyty i dysfunkcje rozwojowe dzieci, aby odpowiednio pokierować dalszym procesem kształcenia i wychowania. Ponadto organizujemy imprezy i spotkania, dzięki którym możemy lepiej poznać lokalne środowisko. Realizujemy indywidualne zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Świadczymy pomoc psychologiczno-pedagogiczną naszym uczniom oraz wsparcie szkolnego pedagoga. Organizujemy zebrania i comiesięczne konsultacje z rodzicami. Organizujemy imprezy okolicznościowe, wycieczki turystyczne integrujące szkołę  z uczniami i ich rodzinami.

ROZWÓJ ZAWODOWY NAUCZYCIELI

Szkoła dysponuje wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, która stale podnosi swoje kwalifikacje. Na terenie szkoły prowadzimy zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne i rewalidacyjne.  Nauczyciele kończą studia uzupełniające, podyplomowe, uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, warsztatach i kursach i konferencjach.

• Szkoła Podstawowa w Bogdance
    Szkoła Podstawowa w Bogdance,
    95-060 Brzeziny (woj. łódzkie)
    Skrytka ESP: /SPBogdanka/SkrytkaESP